Side 1 af 1
Øvelokale - rumklang
: søn 17. sep 2023 11:08
af Niiranen
Hej - jeg har nu været bassist i et rockband i ca 2 år , og jeg nævnte fra starten at vores øvelokale kan laves bedre …. ( ny mand i bandet , og lave ting om …..

)
Så hvad jeg spørger om nu : hvad vil i mene at rumklangstiden skal være i et øvelokale , jeg vil selv mene ca 1 sekund …. Men hvad siger i ???
Vil mene at en iPhone 'clap app' skulle være nok til amatør basis , men har i bedre forslag ??
Tak

Re: Øvelokale - rumklang
: søn 17. sep 2023 12:53
af Morten Bjørn
Der er nok et kontinuum fra virkelig dårligt øvelokalelyd til hysterisk regulering
og der kan være forskellige issues i forskellige frekvensområder
ek.s kan bassen akkumulere i hjørnerne
men det har ret meget at sige hvor man står i lokalet
har ikke hørt om clap app men har fundet et par stykker, det kan være et fint sted at starte
der er blevet linket tidligere til et værktøj der kan udregne hvordan lyden vil være i rum med bestemte dimensioner
men alt i alt vil det være godt under alle omstændigheder at få noget op på væggene, eks store flader af rockwoll på rammer a' 50mm
men fortæl lidt mere om rummet og hvad problemerne med det er
Re: Øvelokale - rumklang
: søn 17. sep 2023 13:12
af Niiranen
Ja , det skal ikke være hysterisk regulering
Jeg har før lavet et øvelokale v mig selv hvor vægge 2 sider var 10 rockwool og troldtekt / halv højde , skrå hjørner samme - hvad jeg synes gav en god lyd
Nu spiller vi i gammel stald med gibsvægge og beton lofter .... Og beton gulv med tæpper / vel 30-40 M2 lavloft
Problemet er at de synes det lyder fint - men de ved vel heller ikke bedre ( ændre på gamle mænd

)
Så bliver bassdrum og snare mic op så vi kan høre den bedre - hvor jeg mener at det giver bare mere larm til dårligt akustisk rum
Re: Øvelokale - rumklang
: søn 17. sep 2023 13:27
af Joachip
Et helt sekund lyder som alt for meget.
Jeg tror ikke man skal være bange for at komme til at dæmpe for meget. Men måske nærmere dæmpe forkert, så det kun er nogen frekvenser der står og buldrer. Æggebakker er f.eks. ikke særligt gode til at få styr på bassen med.
Niiranen: At mic'e noget op for at overdøve rumklang er ihvertifald ikke nogen god løsning, for det som højttalerne spiller, kommer der jo også rumklang på. Man gør det nærmest bare værre. Så jeg er enig med dig i den analyse.
Re: Øvelokale - rumklang
: søn 17. sep 2023 13:39
af Niiranen
Jeg spiller bas ( irrelevant )
Ja , jeg vil nok selv mene at det nok er mer 0,5 sek at gå efter og det der skal have rumklang kan fixes over mixer og pedaler
Ja , jeg er med på risikoen med at dæmpe forkert , men jeg ville så lave ud fra ' at gøre noget'
Så vi kan høre hinanden...
Re: Øvelokale - rumklang
: søn 17. sep 2023 14:06
af Morten Bjørn
Du kan osse selv vælge at stå med in ears og lade kabinettet køre så du kan mærke det og de andre kan høre det
man vælger sine kampe jo
Re: Øvelokale - rumklang
: søn 17. sep 2023 15:28
af Niiranen
Jeg fandt faktisk en side som måske kan bruges .... Når man sidder ved sin PC og ikke er i et rum man synes er et problem er det selvfølgelig ikke 100 % korrekt , men kan bruges som ledetråd :
https://siniat.solutions/calculate/RTCalculator.html
Re: Øvelokale - rumklang
: søn 17. sep 2023 15:30
af Niiranen
Morten - kun sang / keyboards / akustisk / stortromme/ snare er mic'ed og kun 2 aux som går til monitor
Re: Øvelokale - rumklang
: søn 17. sep 2023 17:05
af Morten Bjørn
hvad er det for en mixer I bruger, altså hvis du er interesseret i at gå den vej
har den en headphone udgang?